více o Bistkupstwu

 • Ludmila Zapletalová
  Článek o majitelce chovatelské stanice Bistkupstwo, ve kterém se vám Ludmila svěří s činnostmi, které naplňují její dny kromě chování barzojů.
 • Vojtěch Zapletal
  Článek o druhém z majitelů Bistkupstwo, o jeho zálibách, ale i o tom co pro něj chování barzojů znamená.
 • O chovatelské stanici
  O tom jak vznikla, a o prvních letech fungování chovatelské stanice barzojů v Náměšti na Hané.
 • Na stránkách každého z našich barzojů najdete povídání o nich
 • Apurva Bistkupstwo
  Borscana Wolverine
  Polly z Palatinu Moravia
  Avar Bistkupstwo
  Borscana Var E Vargen
 • další články

 • Historie barzojů
  Připravili jsme pro vás krátký článek o tom co najdete když se v historických pramenech budete dívat po barzojích.
 • Slovníček pojmů
  Nevíte co znamená nějaká zkratka? Nerozumíte systému udělování titulů na výstavách? Pomůžeme vám, pokusíme se osvětlit pojmy, které nemusí být každému jasné.

Novinky

  Výsledky vyhledávání

  původní obsah této stránky najdete pod výsledky

  Apurva opět na stupních vítězů

  Apurva Bistkupstwo

  24. březen 2007 [LZ] - Katowice - výstava, která bývá jednou z našich oblíbených: prostředí bez stresu, dostatek prostoru, velké kruhy celoplošně pokryté kobercem, kde se dá nádherně předvést pohyb barzoje, neovlivněný zahraniční posuzovatel a tentokrát navíc jsme poznali i slavnostní závěrečné soutěže v krásném prostředí výstavní haly. Velkou předností polských výstav bývá taky přesné časové určení, kdy se nastupuje do kruhu k posouzení, takže si člověk může naplánovat cestu z domova tak, aby nejel zbytečně brzy.

  No ale hlavním důvodem, proč jsme si vybrali katowickou výstavu bylo, že Apurva potřebovala poslední CWC z mezinárodky ke splnění svého polského šampionátu, protože dvě předchozí čekatelství měla už z doby před svými skandinávskými prázdninami.

  Tentokrát jsme s Apurvou vzali na výstavu Wolfi. Protože se nemohla zůčastnit olomoucké výstavy kvůli hárání, byla to teprve její druhá výstava.

  Na internetu byl zveřejněn předvýstavní katalog, kde měla Apurva uvedeny tři další soupeřky ve třídě šampionů, tak jsme se těšili na velkou konkurenci a pořádný boj, ale dvě z nich se nakonec nedostavily, tak spolu soupeřily v kruhu pouze dvě šampionky. Wolfi také nepřijela jedna konkurentka, takže byly také pouze dvě mladé fenky v kruhu.

  Po posouzení psů konečně mohla Wolfi nastoupit do kruhu. Její soupeřka byla sice pěkně v srsti, ale byla bojácná, takže pohyb Wolfinky a její sebevědomý postoj ji posunul na první místo. Pak si ještě zaběhala v kruhu s vítězným pejskem stejné věkové kategorie a stala se BOB juniorem katowické výstavy.

  Po početně obsazené otevřené třídě (8 fen) nastoupila Apu do kruhu se svou soupeřkou a hladce ji porazila. Rumunský rozhodčí, chovatel azavaků, dal hodně na pohyb. A pohyb je naše deviza, nehledě na to, že Apurvy srst je zase konečně po teplé zimě ve výstavní kondici. V soupeření o titul CACIB a "Najlepsza dorosla suka w rasie" s námi nastoupily do kruhu vítězky z mezitřídy a otevřené. Apurva opět zvítězila, dostala CACIB.

  Závěrečný boj o BOB byl pro mě zvláštním zážitkem, když do kruhu nastoupil vítězný pes, naše Apunka a její dcerka Wolfi jako BOB junior. Ponechala jsem Apu manželovi (ať se taky proběhne, no ne?) a běžela s malou Wolfi. Pan rozhodčí Cristian Vantu si to evidentně užíval, ale protože v kruhu to neklouzalo a byl dostatečně prostorný, nevadilo mi tak uběhnout si "pár ringů" navíc. To jsem ještě ale nevěděla, co mě čeká dál, Svoje rozhodnutí o vítězi rozhodčí osobně zdůvodnil všem zůčastněným, poznamenal, že Wolfi je nádherná fenka, ale svým věkem ještě nemá na to, aby porazila své dospělé soupeře. A tak Apurva vyhrála BOB!

  Vzhledem k tomu, že jsem si jela "pouze pro CWC", tak v konkurenci 24 přítomných barzojů byl BOB pohlazením na duši. A opět potvrzením toho, jak nám vyhovuje nestranný zahraniční rozhodčí, nesvázaný v rozhodnutích tím, že "musí" nechat vyhrát někoho předem určeného,

  Když jsem si šla ke stolku vyzvednout diplomy, posudky a medaile, pan rozhodčí mě požádal, jestli bych s vítězným barzojem nemohla uběhnout ještě jeden kruh navíc - aby si mohl zdokumentovat Apunčin výjimečný pohyb na kameru a z videa si pak stáhnout její fotografie v pohybu. Samozřejmě že ano, tak šup šup a vběhly jsme s Apčou znovu na červený koberec... no nakonec z toho nebyl jediný kruh, ale pět koleček mu k pokochání už stačilo - a mě taky :.

  Naštěstí do závěrečných soutěží zbývalo dostatek času k regeneraci unavených nohou, přestože čekat 5 hodin není žádná slast. Naše děvčata posvačila a pospala si v klidu v autě, protože venku poprchávalo a v pozdní odpoledne jsme pak zakotvili u slavnostního závěrečného kruhu. Šedivá dvojka vzbuzovala velký zájem kolemjdoucích, tak čekání rychle ubývalo povídáním si s návštěvníky výstavy.

  Na Wolfi bylo už vidět, že je unavená, ale přesto se snažila a bojovala s ostatními vítězi třídy mladých. Byla dokonce vybrána spolu s mladým salukáčkem do užšího výběru za skupinu 10 FCI a pak mezi 8 nejlepších mladých jedinců výstavy. Pak ji ale spíš začaly zajímat stopy po kachnách, které se před námi v kruhu producírovaly v soutěži pasteveckých psů a tak už dál nepostoupila.

  Apurva Bistkupstwo a Wolverine Borscana

  Apunka si musela ještě počkat, než nastoupili do kruhu všichni vítězní chrti. Zaběhly jsme si společně několik obrovských kruhů, abychom se spolu mohly postavit na třetí stupínek - BOG 3!

  Suma sumárum jsme si vezli domů ohodnoceni 2x Výborná 1, Junior winner, Junior BOB, CWC, Nejlepší fena v rase, CACIB, BOB, BOG3 a čerstvý polský šampionát,

  Ani mi nevadilo, že jsem následující týden nemohla normálně používat svoje nohy, LZ

  Ludmila Zapletalová