více o Bistkupstwu

 • Ludmila Zapletalová
  Článek o majitelce chovatelské stanice Bistkupstwo, ve kterém se vám Ludmila svěří s činnostmi, které naplňují její dny kromě chování barzojů.
 • Vojtěch Zapletal
  Článek o druhém z majitelů Bistkupstwo, o jeho zálibách, ale i o tom co pro něj chování barzojů znamená.
 • O chovatelské stanici
  O tom jak vznikla, a o prvních letech fungování chovatelské stanice barzojů v Náměšti na Hané.
 • Na stránkách každého z našich barzojů najdete povídání o nich
 • Apurva Bistkupstwo
  Borscana Wolverine
  Polly z Palatinu Moravia
  Avar Bistkupstwo
  Borscana Var E Vargen
 • další články

 • Historie barzojů
  Připravili jsme pro vás krátký článek o tom co najdete když se v historických pramenech budete dívat po barzojích.
 • Slovníček pojmů
  Nevíte co znamená nějaká zkratka? Nerozumíte systému udělování titulů na výstavách? Pomůžeme vám, pokusíme se osvětlit pojmy, které nemusí být každému jasné.

Novinky

  Výsledky vyhledávání

  původní obsah této stránky najdete pod výsledky

  Ohlédnutí za rokem 2006

  26. prosinec 2006, [LZ] - Je tu vánoční čas, a rok 2006 se blíží ke svému konci. Co všechno nás v tomto roce potkalo?

  Je to právě rok, co došlo ke krytí švédské fenky Borscana Var E Vargen (Ebba) naším Avarem. Počátek uplynulého roku proto byl ve znamení očekávání štěňátek. Při plánování naší ůčasti na výstavách jsme brali na tuto skutečnost ohledy a rozhodli se navštívit pouze omezený počet výstav. Nicméně hned v polovině ledna 2006 jsme se vydali s Avarem na Národní výstavu do Olomouce, bylo to hlavně z důvodu blízkosti konání akce. Avar nás ale potěšil a porazil všechny své konkurenty a získal tituly V1, CAC, Národní vítěz. Titul BOB mu unikl pouze o vlásek a to hlavně z toho důvodu, že fenka, která ho v závěrečném klání porazila se hárala a to Avara ůplně rozhodilo a nedokázal ovládnout svoje pudy. Ale naše ůčast na této výstavě nebyla za ůčelem získání nějakých titulů - spíše jen pro radost, takže jsme to vlastně ani neřešili.

  21. ůnora jsme přivítali na svět náš nový vrh E. Čtyři pejskové a stejný počet feneček si byli podobni jako vejce vejci. Rádi vzpomínáme na chvíle s nimi strávenými, protože nám přinesli jen radost. Loučení s drobotinou je vždycky srdeční záležitost a tihle naši noví odchovanci se doslova rozletěli po celém světě - do Ameriky, Švédska, Finska, Německa a někteří zůstali v tuzemsku. Při hledání nových majitelů pro ně jsme zažili chvíle pěkné i perné a kolikrát nebylo rozhodování lehké. Někteří zájemci nepůsobili důvěryhodně, tak jsme radši poslední volnou Eccellenzu ponechali déle doma, než abychom museli znovu řešit odebírání štěněte z nevhodných podmínek, jako tomu bylo u tří feneček z vrhu A. Nakonec Eccellenza našla svůj nový milující domov v Německu.

  Z tohoto vrhu jsme si ponechali doma pejska Episcopala, se kterým plánujeme započít výstavní sezonu v nastávajícím roce.

  V březnu také naše Apunka, která žila téměř dva roky ve Švédsku, přivedla na svět 11 krásných štěňátek. Bylo těžké vybrat si to pravé, všechna vypadala skvěle a na rozdíl od našeho jednobarevného vrhu bylo každé jiné. Nakonec zvítězila šedivka Borscana Wolverine.

  V dubnu byla naše CHS poctěna návštěvou ze Švédska, kdy spolumajitelka Ebby, Lize Edland z CHS Borscana přiletěla k nám pro svého vybraného pejska Evgeni. Tehdy jsme se také dohodli na době a podmínkách zpětné výměny našich dvou psích matek Apu a Ebby. Od té doby jsme se nesmírně těšili na náš výlet do Skandinávie, kdy znovu uvidíme naši Apurvu a naši vyvolenou - Wolfi. Ale nebylo to jen o radosti - náš výlet také znamenal rozloučit se s Ebbou, která s námi strávila dva roky a loučení s ní nebylo opravdu lehké,

  Závěr roku byl vyvrcholením výstavní kariéry našich šampionů, kdy se Apurva stala vítězem 10. skupiny FCI v Nitře a Avar získal na Světové výstavě v Polsku druhé místo a Res CACIB v obrovské konkurenci psů z celého světa. Také naše drobotina začala z toho správného konce a Wolfi na své první výstavě získala BIS1 dorost.

  Ovšem nejen psi, které máme doma, si vedli dobře:

  Ave Bistkupstwo dokončil český šampionát a stal se poprve otcem. Nelze nepřipomenout skvělé běhací a i výstavní výsledky Gavina (Cirus Bistkupstwo), který splnil coursingovou licenci a získal titul Majster Slovenska 2006. Také jeho bratr Cashmere měl ůspěšný rok: titul Champion pro krásu a výkon ČR 2006 a několik CACů ve třídě pracovní hovoří za vše. Navíc se stal otcem štěňátek v CHS Wicari a Nevasca. Dobře si také vedli psi, kteří žijí v Německu - Cachet na poli dostihovém a Caramel na výstavách. Ten se také stal otcem čtyř vrhů v CHS Andrejaschka. Fenka z vrhu C Ciacona porodila 7 štěňˆat, škoda jen, že se nemohla více ukázat na výstavách, jistě by dobře reprezentovala náš chov,

  Z vrhu D zabodovala jednoznačně nejlépe Dahlia, která sbírala ůspěchy na slovenských výstavách a celkově se tak umístila na druhém místě v TOP10 Slovenska, hned za svým polobratrem Cupressusem, který v TOP 10 zvítězil (stejně jako vloni) a také v tomto roce dokončil slovenský šampionát krásy.

  V druhé polovině roku také štěňˆata z našeho posledního vrhu začala zkoušet své štěstí na výstavách. Edelweiss získala své první výstavní body v USA a také Epic Poet a Echt Appare si zkusili, co to obnáší předvádět se v kruhu.

  Všem majitelům psů z naší CHS patří dík za vzornou péči o ně a těm, kteří nás reprezentují na poli výstavním a sportovním přejeme ůspěšné pokračování v soutěžení s ostatními barzoji.

  PF 2007
  Ludmila Zapletalová