více o Bistkupstwu

 • Ludmila Zapletalová
  Článek o majitelce chovatelské stanice Bistkupstwo, ve kterém se vám Ludmila svěří s činnostmi, které naplňují její dny kromě chování barzojů.
 • Vojtěch Zapletal
  Článek o druhém z majitelů Bistkupstwo, o jeho zálibách, ale i o tom co pro něj chování barzojů znamená.
 • O chovatelské stanici
  O tom jak vznikla, a o prvních letech fungování chovatelské stanice barzojů v Náměšti na Hané.
 • Na stránkách každého z našich barzojů najdete povídání o nich
 • Apurva Bistkupstwo
  Borscana Wolverine
  Polly z Palatinu Moravia
  Avar Bistkupstwo
  Borscana Var E Vargen
 • další články

 • Historie barzojů
  Připravili jsme pro vás krátký článek o tom co najdete když se v historických pramenech budete dívat po barzojích.
 • Slovníček pojmů
  Nevíte co znamená nějaká zkratka? Nerozumíte systému udělování titulů na výstavách? Pomůžeme vám, pokusíme se osvětlit pojmy, které nemusí být každému jasné.

Novinky

  Výsledky vyhledávání

  původní obsah této stránky najdete pod výsledky

  Zdvojnásobené štěstí v Nitře a něco navíc,

  8. listopad 2006, [LZ] - V letošním roce jsme se nezůčastnili mnoha výstav, protože jsme měli štěňátka a všechen volný čas jsme věnovali právě jim. Proto jsme chtěli naše abstinenční příznaky trochu zmírnit a přihlásili jsme naši Apurvu na výstavu do Nitry. V tomto období se tam vždy konají dvě výstavy - speciální a mezinárodní. No a když už jsme se vydali tak daleko, musí se využít i volný prostor v autě a losování o ůčast vyhrála Wolfi. Obě šedivky jsme pečlivě připravili, vykoupali a pořídili nová výstavní vodítka ladící s jejich srstí. V době uzávěrky jsme si nebyli zcela jisti, jestli se Apunce vrátí její ztracená srst po štěňˆatech, ale riskli jsme to.

  Na slovenské výstavy jezdíme moc rádi, protože tam ve většině případů posuzují nám neznámí zahraniční rozhodčí (tentokrát z Norska a Velké Británie), což bereme jako svou výhodu oproti výstavám na domácí půdě s domácími rozhodčími.

  V sobotu na SVCH nejdřív nastoupila do kruhu Wolfi. Neměla tam sice konkurenci, ale byla to její první výstava a hlavně jsme chtěli, aby "se otrkala" v tomto prostředí. Wolfi se chovala v kruhu ůplně jako profesionálka, měla jsem z ní velkou radost. Soudce Arne Foss byl z naší malé ůplně nadšen, po jejím posouzení za mnou přišel a upravil slovně svou známku "Velmi nadějná" na "very very very promising". Někteří ze zahraničních konkurentů mi pak sdělili svou myšlenku, že Wolfi je dokonce lepší jako fena, která vyhrála BOB.

  S Apunkou jsem nebyla na výstavě něco přes dva roky, tak jsem ani moc nevěděla, co můžu čekat. Ale co předvedla v kruhu mě ůplně vyvedlo z míry. Přiznávám, že doma jsem s ní nic nenacvičovala, a ona v kruhu nasadila takový zvláštní výraz, pozvedla hrdě hlavu a kdyby mohla mluvit, jistě by to bylo něco jako: "teď se všichni dívejte, to jsem JÁ a ukážu vám, jak to má správně vypadat"! Takhle sebevědomého barzoje jsem ještě v kruhu nevedla, Apunka dostala svůj další slovenský CAC a pak vyhrála soutěž o nejlepší fenu. Následovaly závěrečné soutěže. Vlastně poprve jsem vystavovala štěně ve třídě dorostu. No, tak si Wolfi zaběhá s ostatními mladými chrty, řekla jsem si a nastoupila do kruhu. Bylo už hodně pozdě. Do sedmé hodiny večerní zbývalo pár minut a barzojky už byly opravdu unavené, ale stálo to za to počkat na závěrečné soutěže: Wolfi si vyběhala první místo BIS v dorostu, dostala svůj první nádherný pohár a Apunka si také vyzvedla svůj trumf v podobě poháru za nejlepší fenu.

  Z podzimní Nitry jsme neviděli vůbec nic, Rovnou z výstaviště na večeři a do postele, protože v neděli nás čekalo velké soutěžení s Apurvou na MVP. Wolfi měla tentokrát odpočinkový den.

  Nedělní mezinárodku posuzovala paní Jean Malley z Anglie. Byla mi velmi sympatická už z minulého dne, kdy jsem ji pozorovala ve vedlejším kruhu. Velmi přátelská jak ke psům, tak k vystavovatelům, stále s příjemným ůsměvem na rtech. Tak jsme odvážně nastoupily. Apunka se chovala ůplně stejně jako předešlý den, no bodejť, když se na hotelu v posteli tak dobře vyspala. Takže CAC byl jistý. Následovala soutěž o CACIB, kde porazila všechny kokurentky a do soutěže o BOB nastoupila se svým polovičním bratrem Cupressusem Bistkupstwo, který také porazil všechny své konkurenty ve psech. Musím přiznat, že mi bylo jedno, kdo z našich dvou odchovanců dostane titul v plemeni nejvyšší. Ale přesto ten BOB co Apunka dostala mě opravdu potěšil! Také paní rozhodčí po soutěži neváhala, aby mi osobně sdělila svůj názor na Apurvu a velice mě svými slovy potěšila, protože nešetřila komplimenty.

  Byla neděle. Venku sychravo, dušičkový čas, a nás čekala nepříjemná dlouhá cesta domů, A teď jsme se museli rozhodnout, jestli zůstaneme do pozdně odpoledních závěrečných soutěží, anebo v klidu vyjedeme směr Morava. Můj názor byl, že by Apunka měla zkusit svoje štěstí v kruhu s ostatními chrty. Vždyť ve Skandinávii byla přece tak ůspěšná. A to rozhodlo. Musíme prolomit ty ledy střední Evropy a ukázat, co v nás je!

  Čekání bylo dlouhé, zkrátili jsme si je milým povídáním s vedle čekajícími Řeky a těsně před pátou hodinou jsem konečně mohla Apunku vzbudit a nastoupit do krásného velkého slavnostního kruhu. A stálo to za to! Na třetím místě afgán, na druhém greyhound a na prvním místě BARZOJ - ICH Apurva Bistkupstwo! Obestoupilo mě neuvěřitelné štěstí. Je to tak, jak to bylo v uplynulých dvou letech - Apurva obhájila svá vítězství ze Švédska, Norska a Dánska a získala titul "nejkrásnější chrt mezinárodní výstavy Nitracanis" - BIG1. Dostala obrovský pohár BIG, pohár za BOB a věcnou cenu - velký pytel granulek od sponzora.

  Nebylo ale ještě všem dobrým zprávám konec - po opravdu náročné upršené noční cestě domů nás čekala v e-mailu zpráva z USA, kde Apunčina dcerka a sestra naší Wolfi Borscana Iron Maiden vyhrála na prestižní americké výstavě tituly: Winners from the 6-9 puppy class, Best of Winners, Best Opposite Sex a Best puppy!!! Porazila dokonce všechny dospělé feny a po boku vítězného psa - šampiona se umístila jako nejlepší z druhého pohlaví barzojů na výstavě. Neuvěřitelné vítězství! Samotní Američané se s takovým ještě nesetkali, aby tak mladé štěně (v 7 měsících) obdrželo taková ocenění. Potěšilo mě, že i jim se dostalo osobních komplimentů od rozhodčího, stejně jako nám v Nitře.


  Ludmila Zapletalová