více o Bistkupstwu

 • Ludmila Zapletalová
  Článek o majitelce chovatelské stanice Bistkupstwo, ve kterém se vám Ludmila svěří s činnostmi, které naplňují její dny kromě chování barzojů.
 • Vojtěch Zapletal
  Článek o druhém z majitelů Bistkupstwo, o jeho zálibách, ale i o tom co pro něj chování barzojů znamená.
 • O chovatelské stanici
  O tom jak vznikla, a o prvních letech fungování chovatelské stanice barzojů v Náměšti na Hané.
 • Na stránkách každého z našich barzojů najdete povídání o nich
 • Apurva Bistkupstwo
  Borscana Wolverine
  Polly z Palatinu Moravia
  Avar Bistkupstwo
  Borscana Var E Vargen
 • další články

 • Historie barzojů
  Připravili jsme pro vás krátký článek o tom co najdete když se v historických pramenech budete dívat po barzojích.
 • Slovníček pojmů
  Nevíte co znamená nějaká zkratka? Nerozumíte systému udělování titulů na výstavách? Pomůžeme vám, pokusíme se osvětlit pojmy, které nemusí být každému jasné.

Novinky

  Výsledky vyhledávání

  původní obsah této stránky najdete pod výsledky

  Celoštátna výstava psov Nitracanis

  článek z výstavy v Nitře 30.3. 2008

  Na tuto výstavu jsme se vydali oslabeni o jednoho člena naší výstavní sestavy,
  Cesta byla dlouhá a tentokrát i nějaká (alespoň pro mě) nekonečná. Možná k tomu přispělo ranní vstávání, při kterém nám posunutí času na letní ubralo další hodinu spánku. O to víc jsem si přála, abychom nejeli zbytečně.

  Cupressus Bistkupstwo
  Těšili jsme se do Nitry, protože po delší době jsme tam zase měli možnost potkat se s našimi slovenskými přáteli a jejich psy Cupressusem Bistkupstwo a s jeho tatínkem Amurem. Wolfi byla cestou absolutně klidná a možná se to přeneslo na mě, navíc mě potěšil velký kruh s koberci položenými po obvodě, tak jsme si mohli bezpečně zkoušet běhání před posouzením. Čekání jsme si vyplnili povídáním s přáteli a taky focením jejich i našich psů. Barzoje posuzoval maďarský rozhodčí pan Erdés Lászlo. Ve třídě otevřené, do které byl ještě přihlášený i náš Egonek, se sešlo šest přítomných psů. Tedy konkurence obrovská. Cupressus obstál výborně a obsadil druhé místo a dostal titul Res CAC. Stále jsem se nemohla zbavit myšlenky a současně i otázky, jak by asi dopadl náš Egonek, kdyby tam byl s námi, U fen ve třídě otevřené měla Wolfi jednu konkurentku - z Maďarska; přestože sama vystavujíc jsem neměla moc možnost si ji důkladně prohlédnout, myslím si, že to byla pěkná fena a o to víc mě potěšilo, že Wolfi obsadila první místo. Podle slov posuzovatele rozhodl pohyb, který byl u Wolfi uvolněnější a také její lepší přední postoj.

  Specialitou národních výstav v Nitře je závěrečná soutěž v plemeni, ve které se neurčuje nejlepší fena/pes, ale přímo se ze všech psů oceněných CAC a CAJC vybere vítěz plemene BOB. Tohle jsme zažili už v roce 2003, kdy na této výstavě vyhrál BOB náš Avar. Přesto mě zase překvapilo, že nebyli určeni nejlepší fena a pes (Národní vítěz). Do kruhu tedy nastoupilo 10 vítězných barzojů, ze kterých byli postupně někteří vyřazováni, až nás zůstalo v kruhu 5 - tři psi, Wolfi a fena ze třídy šampionů. Z této sestavy byl pak vybrán BOB - pes ze třídy šampionů.

  Odjížděli jsme velmi spokojeni s barevnou medailí a v krásném slunečném dni nás napadlo navštívit na zpáteční cestě naše přátele, u kterých teď žije naše Eccellenza. Přivítání bylo jako vždy vřelé - a to jak lidské, tak psí. Wolfi se konečně mohla po dlouhé cestě proběhnout s ostatními na zahradě a setkala se i se svou dávnou přítelkyní Ecce. Nevím, jestli společně zavzpomínaly i na to, jak před rokem a půl spolu brázdily v Náměšti dýňové pole.

  Ve stejném čase, kdy my jsme bojovali ve výstavním kruhu, také bratr Cupressuse, náš Cashmere, bojoval - na coursingovém poli v Kralupech nad Vltavou. Z celkového počtu 5 zůčastněných barzojů se umístil v tomto bodovacím coursingu na prvním místě. Gratulujeme!

  Závěrem nabízím několik fotografií z výstavy a naší cesty:
  http://bistkupstwo.rajce.idnes.cz/Nitracanis/
  Ludmila Zapletalová 4.4.2008