více o Bistkupstwu

 • Ludmila Zapletalová
  Článek o majitelce chovatelské stanice Bistkupstwo, ve kterém se vám Ludmila svěří s činnostmi, které naplňují její dny kromě chování barzojů.
 • Vojtěch Zapletal
  Článek o druhém z majitelů Bistkupstwo, o jeho zálibách, ale i o tom co pro něj chování barzojů znamená.
 • O chovatelské stanici
  O tom jak vznikla, a o prvních letech fungování chovatelské stanice barzojů v Náměšti na Hané.
 • Na stránkách každého z našich barzojů najdete povídání o nich
 • Apurva Bistkupstwo
  Borscana Wolverine
  Polly z Palatinu Moravia
  Avar Bistkupstwo
  Borscana Var E Vargen
 • další články

 • Historie barzojů
  Připravili jsme pro vás krátký článek o tom co najdete když se v historických pramenech budete dívat po barzojích.
 • Slovníček pojmů
  Nevíte co znamená nějaká zkratka? Nerozumíte systému udělování titulů na výstavách? Pomůžeme vám, pokusíme se osvětlit pojmy, které nemusí být každému jasné.

Novinky

  Výsledky vyhledávání

  původní obsah této stránky najdete pod výsledky

  Plánujeme vrh "F" Bistkupstwo, II. část

  aneb Konečně jsme se dočkali,
  I. část článku

  Arsia Bistkupstwo
  13. červen 2007 [LZ] - Naše feny mají sice "své dny" pravidelně a u Apunky je to přesně po 8 měsících, ale nějak už jsme se nemohli dočkat, Vše již bylo dávno domluvené a zajištěné a přece vypočítaný byl květen, Nakonec to vyšlo tak jak mělo - Apurva začala hárat na konci května a tak naše přípravy na cestu mohly začít. Protože šlo o velmi dlouhou cestu na severovýchod, nechtěli jsme ponechat nic náhodě a nechali udělat Apunce testy na progesteron. Příroda k nám byla milosrdná a vyšla vstříc potvrzením našich cestovních plánů a stanovila nejlepší krycí dny na 5. - 8. června.

  Ještě před odjezdem jsme si vyslechli několik zbytečných dotazů typu: "proč tak daleko, když tady je taky spousta barzojů?", absolvovali jsme ůspěšně poslední plánovanou výstavu (Speciálku ve Vyškově, kde Egon získal svůj první CAC) a hned potom vyrazili směr Lotyšsko.

  Cesta byla opravdu dlouhá, jedna trasa okolo 1200 km, ale my, nadšeni očekáváním věcí příštích, jsme vše zdárně zvládli. Ve dvou řidičích a s krátkými přestávkami to nebylo až tak děsivé. Cesta Polskem nám propršela a o to víc nás slunečné počasí v Litvě a Lotyšsku potěšilo. To jsme ještě nevěděli, že nás pálivé slunce bude bez přestávky doprovázet na celé naší dovolené. Po naplánované delší přestávce na Hoře křížů v Litvě jsme pozdě odpoledne dorazili do chovatelské stanice Car Ivan, kde nás přátelsky přivítali. Oprášila jsem staré vědomosti z ruštiny, můj muž si vyčítal "proč jen jsem se na základce víc neučil", ale společnými silami jsme vždy dali dohromady vše, co jsme chtěli říct. Také hostitelé nám vždy vyšli vstříc a jak paní Helena Urtane, tak i její muž s porozuměním pomáhali vyjádřit naše myšlenky. Před odjezdem už pak nebyl žádný problém plynule pohovořit a dokonce zavtipkovat v jazyce, který nám byl oběma pro tuto chvíli společný.

  První den jsme nechali novomanžele jen lehce seznámit, cesta byla přece jen ůnavná, tak jsme krytí ponechali na další dny, které byly vypočítány jako perspektivní pro spojení. Nicméně Bonja byl jiného názoru a hlídkoval pečlivě u dveří své nevěsty a často o sobě dával vědět unylými písněmi. Naštěstí v noci byl zavřený s ostatními barzoji v domě, tak jsme mohli nerušeně nabrat síly do dalšího dne. Byli jsme rádi, že se potvrdil náš výběr psa ke krytí. Měli jsme možnost shlédnout i "náhradníka", ale podle nás byl stoprocentně lepší Bonja.

  CH Velikij Bonapart iz Razdolia je pes importovaný z Ruska, měli jsme možnost vidět osobně i jeho otce a potomky a byli jsme velmi spokojeni. Líbilo se nám také, že Bonja je ve stejném typu jako náš Avar a Apurva.

  Sám Bonja je plnochrupý s nůžkovým skusem, s velmi kvalitním osrstěním, má pevné kosti, silné nohy, správné ůhlení, tmavé oko i pigmentaci a velmi přátelskou povahu jak k lidem, tak k ostatním zvířatům. Dosáhl titulů Lotyšský junior Ch, Champion Litvy, Lotyšska, Estonska, Baltický champion, Latvia winner 2003 a 2005, několik CACIBů a BOBů. Jeho otcem je desetiletý Ch Michelangelo Hegerova (Ich, Ch Litvy, Lotyšska, Estonska, Běloruska, Ruska, Baltický Ch, 2x Lotyšský Club Champion, Estonia Winner'99, Baltic Winner'01, Club Winner'03) a matkou je ladná Int.Ch.,Mult.Ch. Chernaya Polnoch iz Razdolia.

  Se samotným krytím nebyly vůbec žádné problémy, oba jedinci již mají několik svých vrhů za sebou, tak máme naději, že se snad všechno podařilo a naše cesta nebyla zbytečná. I když už tak to nebyla cesta pro nic a za nic - našli jsme nové přátele v barzojím světě a to jistě není v dnešní době málo,

  Bolšoje spasibo Lena i Talis!

  Všem, kteří nám budou do dnů příštích držet palce, upřímně děkujeme!

  Ludmila Zapletalová


  Odkaz na CHS Car Ivan:
  http://www.borzoi.lv/

  Fotografie z krytí Apu / Bonja:
  bistkupstwo.rajce.idnes.cz/Apu_Bonja/

  Něco málo vybraných fotek z naší cesty:
  http://bistkupstwo.rajce.idnes.cz/Litva_a_Lotyssko/