více o Bistkupstwu

 • Ludmila Zapletalová
  Článek o majitelce chovatelské stanice Bistkupstwo, ve kterém se vám Ludmila svěří s činnostmi, které naplňují její dny kromě chování barzojů.
 • Vojtěch Zapletal
  Článek o druhém z majitelů Bistkupstwo, o jeho zálibách, ale i o tom co pro něj chování barzojů znamená.
 • O chovatelské stanici
  O tom jak vznikla, a o prvních letech fungování chovatelské stanice barzojů v Náměšti na Hané.
 • Na stránkách každého z našich barzojů najdete povídání o nich
 • Apurva Bistkupstwo
  Borscana Wolverine
  Polly z Palatinu Moravia
  Avar Bistkupstwo
  Borscana Var E Vargen
 • další články

 • Historie barzojů
  Připravili jsme pro vás krátký článek o tom co najdete když se v historických pramenech budete dívat po barzojích.
 • Slovníček pojmů
  Nevíte co znamená nějaká zkratka? Nerozumíte systému udělování titulů na výstavách? Pomůžeme vám, pokusíme se osvětlit pojmy, které nemusí být každému jasné.

Novinky

  Výsledky vyhledávání

  původní obsah této stránky najdete pod výsledky

  Světová výstava psů 2006 v Poznani

  16. listopad 2006, [LZ] - O tom, jestli pojedeme na světovku, jsme se dlouho nerozmýšleli. Poznaň není zas tak daleko, abychom nemohli obětovat svůj čas takové prestižní výstavě psů. Dle mého názoru každý správný barzojář, i ten, který nevystavoval, by měl tuto výstavu navštívit, aby měl přehled o chovu barzojů nejen v nejbližším okolí svého domu, ale i o trendu chovu barzojů z celého světa.

  Takže to, že pojedeme bylo jasné, teď jen rozhodnout, kterého svého oblíbence na světovce předvedeme, když už tam jedeme, je škoda nechat psy doma... Uvažovali jsme samozřejmě o obou našich Interšampionech, ale u Apunky jsme si nebyli s takovým časovým předstihem jisti tím, jestli bude správně v srsti. Takže nakonec jsme přihlásili jen Avara. Škoda, jistě by i jeho sestra ukázala, co v ní je... Cílem mého muže bylo skončit na "foceném" pořadí, tj. do čtvrtého místa. Mým cílem bylo: dostat výbornou a nespadnout při běhu :-)

  Z domu jsme vyrazili s předstihem den předem a strávili příjemné odpoledne u našich polských přátel. Potom, v den výstavy, už nebylo cestování tak náročné.

  Velmi mile jsme byli překvapeni organizací výstavy, žádná zdržování, pouze jsme si vyzvedli u vchodu do haly katalog a to bylo vše, co se po nás chtělo. Jediné, co mi vadilo byla opravdová zima, která nás obklopovala po celý den v hale a dodnes se z nachlazení vzpamatovávám. Kruhy byly pěkné, prostorné, ale koberec byl natažen jen po obvodu, což mi v některých chvílích přivodilo v běhu perné chvilky.

  V našem kruhu se vystavovali pouze dospělí psi z mezitřídy, otevřené, pracovní a šampioni. Pan Maciej Lipiec komunikoval s vystavujícími posunky, což mi vyhovovalo, ale museli jsme dávat pozor, jestli zrovna nedává posunky rukou nějaký povel.

  Aviček nastoupil do kruhu s dalšími 24 šampiony v pořadí jako třetí. Své první kolečko v zatáčce nezvládl, ale ustáli jsme to - podlaha v rozích kruhu byla hodně kluzká a z videa jsem pak viděla, že to udělalo problém nejen nám. Ale pak už jsme si dávali pozor, tak mohl Avar předvést svůj plavný krok, který (také pozorováno v klidu domova z videa) se tak odlišoval od pohybu ostatních konkurentů...

  Po osobním posouzení všech jednotlivců byli všichni šampioni znovu pozváni do kruhu, kde započalo první předvýběrové kolo. Některé ze psů si rozhodčí posunul na přední pozice, tzn. před nás, protože my jsme byli od počátku na třetím místě. Rozhodujícím pohybem ruky potom poslal většinu šampionů z kruhu a tím pro ně boj skončil. Dodnes nevím, jaké známky dostali... Zůstalo nás na koberci asi 9. Už to pro mě byl neuvěřitelný výsledek, být jedna z nejlepších devíti z tolika šampionů! Postupně jsme po jednom, nebo pak i po dvou, běhali další a další kruhy a to vyřadilo další soupeře z boje. Zůstalo nás 6. Pořád jsem stála s Avarem na posledním místě za ostatními, což mi nepřidávalo odvahy do dalších bojů. Také mi připadlo, že mě rozhodčí nechává běžet vždy zvlášť a více než ostatní psy. No, ale běhání mi nevadilo, byla jsem natrénovaná z minulého vítězného víkendu z Nitry.

  A tak se stalo, že jsme zbyli v kruhu 4. Takže pro mého manžela SPLNĚNO. Byla jsem v takovém transu, že jsem ani nevěděla, o které místo právě soutěžím. Myslela jsem, že mi jde o 3.-4. místo, ale při závěrečném doběhu jsem zjistila, že tato místa jsou již obsazena a v podstatě jsem nevěděla, kam se mám postavit - zůstávalo poslední volné místečko u cedulky s číslem 2. Super výsledek! Nad očekávání. Na prvním místě před námi byl švédský pes, který nebyl uveden v katalogu ani v příloze ke katalogu, takže vlastně nikdo ani nevěděl, jak se jmenuje. Trochu podivné, ale v tom momentě jsem o tom neuvažovala a spolu se Švédkou jsme se upřímně radovaly z výsledku.

  Pak následoval nástup vítězných psů z ostatních tříd a soupeření o titul CACIB - a pořadí zůstalo stejné jako při posuzování šampionů: první Švéd, druhý a Reserve CACIB - CH Avar BISTKUPSTWO! Obrovský a pro nás nadstandardní výsledek!

  Až po cestě domů mi vlastně došlo, co se stalo: Avar se stal pro rok 2006 oficiálně druhým nejkrásnějším barzojím samcem na světové výstavě!

  Ludmila Zapletalová